
Fábián Péter: Kenyértörés Krónika a görög-perzsa háborúkból
A darab a szolidaritás és a háború viszonyát vizsgálja egy ténoszi család történetén keresztül.
A darab a szolidaritás és a háború viszonyát vizsgálja egy ténoszi család történetén keresztül.
Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Last event date: Thursday, March 27 2025 7:00PM
Fábián Péter: Kenyértörés
példázat
Bemutató: 2025. március 27. 19:00
A Láthatáron Csoport előadása.
KENYÉRTÖRÉS
krónika a görög-perzsa háborúkból
A produkció „Legjobb független előadás” és „Legjobb ifjúsági előadás” kategóriákban is jelöléseket kapott a Színházi Kritikusok Céhétől 2023-ban.
A Kenyértörés előadás visszarepít minket a görög-perzsa háborúk idejébe, a Kr. előtti V. századba, a marathoni, a thermopülai, és a szalamiszi csatába. Egy apró görög szigeten, egy hellén család fordulatos történetén keresztül nyerünk bepillantást a 2500 évvel ezelőtti eseményekbe. Majd hatalmas dilemmában kell döntenie Ténosz népének - azaz a nézőknek. Mindenki elmondhatja véleményét – rendkívül izgalmas a homlokegyenest más, mégis érvényes felvetéseket hallani a diákoktól, felnőttektől. Végül a nézők -a népgyűlés szerepében - cserépszavazással voksolnak és döntenek.
A darab a szolidaritás és a háború viszonyát vizsgálja egy ténoszi család történetén keresztül.
Mi a helyes döntés, ha a szolidaritás erkölcsi parancsa ellentétbe kerül a túlélés parancsával? Elítélhető-e az, akinek saját és szűk közösségének boldogulása előbbre való, mint a bajba jutottért való kiállás? És az, aki a másikért való kiállással saját közösségét sodorja veszélybe?
Hol van az a pillanat, amikor már nem helyes csöndben maradni, és hol van az a pillanat, amikor még csöndben kell maradni? A Kenyértörés vitaszínházi előadás, ami egy történelmi párhuzamon keresztül vizsgálja mindezeket a kérdéseket, politikamentesen. Nem sugall semmit sem az ókori, sem a mostani háborúkkal kapcsolatban. Nem tör pálcát a szolidaritás vagy a „nem akarok belefolyni” érzés felett. Vizsgál, elemez, gondolkodik és gondolkodtat. Állásfoglalás nélkül mutatja be a különböző nézőpontokat, reagálásokat. És pontosan ettől érdekes a diákoknak és a felnőtteknek egyaránt. Mind iskolai, mind multigenerációs előadásként működik.
A darab írója és rendezője Fábián Péter, Junior Primissima díjas, nagyhatású, fiatal színházi alkotó. A bemutató 2022 szeptemberében volt, azóta az előadást folyamatosan játsszuk középiskolákban, Budapesten és vidéken.
ALKOTÓK ÉS SZEREPLŐK:
Író-rendező: Fábián Péter
Látvány: Zubor Kata
Játszók: Csányi Dávid, Feuer Yvette, Kovács Kata Milla / Háda Fruzsina
Az előadás hossza: 90 perc
Az előadás helyszíne: Szegedi Nemzeti Színház, Nagyszínház, Imre Zoltán balett-terem
Korosztály: 8-9-10-11-12. évfolyamos általános- és középiskolások és felnőttek
„Elragadóan varázslatos, egyedülálló színházi élmény.” - részlet a Szentendrei Teátrum Facebook posztjából
„Az volt a legjobb benne, hogy a gyerekek megnyíltak, hozzászóltak utána. Azt mondták, hogy ez sokkal jobb volt, mint egy szokásos színházi előadás. Több napig téma volt az osztályban.” – N. Bernadett, a szentendrei református gimnázium 10. évfolyamának osztályfőnöke
„Remek volt: bevonz és hosszan munkálkodik az emberben. Remélem, sokat fogjátok játszani!” - Facebook komment
„Szuperek voltatok, feje tetejére állítottátok a világot.” nézői visszajelzés
Martin McDonagh komédiája az ellenségeskedés mögött a szeretet és a megbocsátás lehetőségére kérdez rá. Csupa nyelvi bravúr és poén, sötéten mulatságos helyzet, nagyszerű szerepek, és annyi szív, amennyi el sem fér egy négyszereplős darabban.
Szabó Magda műve talányos életet zár be egy olyan szimbolikus ajtó mögé, amely felnyitására mindannyian áhítozunk. A kriminek sem utolsó történetben a nyomozás a két nő belső világába vezet.
Shaw fanyar-szellemes példázata a férfi és a nő örök párviadaláról, Lerner és Loewe csodálatos dalaival az egyik legnépszerűbb musical. A…
– öröktánc – Egy kapcsolat anatómiája
komédia, szerencsejáték egy részben
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.